25
Zář

Tisková zpráva 2014

Tento článek publikoval: Milan Kabrna a je v kategorii: Tiskové zprávy

21. ročník Memoriálu Matěje Kuděje startuje v sobotu, 18. října 2014 !!

PRAHA – V sobotu, 18. října 2014, se v Praze uskuteční již 21. ročník známé happeningové kulturní akce Memoriál Matěje Kuděje.  Sraz účastníků a sympatizantů je ve 14:00 na pražském Pohořelci (u tramvajové zastávky Pohořelec). Slavnostní nástup v rakousko-uherských uniformách typu „Švejk“ a v dobových dámských kostýmech, oslavné proslovy, hudba, zpěv a posléze start akce jsou předpokládány na uvedeném místě cca ve 14:30 hod.

Cílem akce je připomenutí osoby spisovatele, světoběžníka a dobrodruha Zdeňka Matěje Kuděje (patřícího do okruhu pražské bohémy kolem Jaroslava Haška), posílení „pozipivních“ tradic českého národa a přátelství mezi lidmi. Pro připomínku kamarádství Kuděje a Haška, jejich společné lásky k bohémskému životu, literatuře a pivu opět poslouží 10. kapitola z Osudů dobrého vojáka Švejka, kdy je Švejk dvěma svými strážci eskortován z Hradčan, cestou se ovšem všichni tři zastaví v několika pražských hospodách a „vožerou se jako dobytek“.  Stejně tak budou v sobotu, 18. října 2014, opět startovat z pražského Pohořelce v časových intervalech tříčlenné hlídky (předpokládá se až 15 hlídek) v rakousko-uherských vojenských uniformách, dámy budou v dobových kostýmech. Jejich povinností bude zastavit se na stejné cestě v předem stanovených pražských, zejména malostranských lokálech a tam realizovat předepsanou konzumaci. Cíl bude v restauraci U Pivrnce v Maiselově ulici. Jedná se současně o „závod“, hlídkám je měřen čas, ve kterém památnou trasu absolvují. Akce se pravidelně účastní i příbuzní Matěje Kuděje a Jaroslava Haška, vítáni jsou jako hosté rovněž všichni příznivci obou zmíněných pánů i přátelé a rodinní příslušníci všech přímých účastníků.

Kontakt na pořadatele:  kyla@seznam.cz

Zdeněk Matěj Kuděj :   *  24.11.1881 Hořice (v Podkrkonoší)

+   8. 8. 1955 Litomyšl

Vlastním jménem Zdeněk  Marian Kuděj, patřil do  okruhu pražské bohémy

kolem Jaroslava  Haška (J. Lada, E.A. Longen, F. Sauer, F. Langer, J. Panuška a další). V  letech 1903 až 1909 procestoval  USA  a  Kanadu,  živil se jako

dělník, umývač nádobí, farmář, plavčík, kovboj, zlatokop. Po návratu pracoval jako zednický přidavač, začal své zážitky z cest literárně zpracovávat („Bídné dny a jiné povídky“, „Majitel zlatých dolů a jiné povídky“), sblížil se s J. Haškem a sdílel s ním společnou domácnost. V roce 1912 podnikl cestu do Ruska, kde byl v Kyjevě zatčen pro podobnost s anarchistickým zločincem. Po půlroční vazbě byl vypovězen ze země – své zážitky popsal v knize „Hostem u baťušky cara“. V letech 1913-1914 podnikl s Haškem a přáteli řadu toulek po Čechách, které opět zpracoval v knihách „Ve dvou se to lépe táhne“ a „Když táhne silná čtyřka“. Za 1. světové války narukoval kvůli zdravotním problémům až v r. 1917, sloužil jako vojenský písař u biskupa vojenské služby, poté byl superarbitrován pro předstíranou duševní chorobu. Ve 20. letech prožil několik roků na Podkarpatské Rusi („Horalská republika“). Nejvíce si však oblíbil kraj kolem Lipnice a Ledče nad Sázavou. Přispíval hojně do novin a časopisů – Zlatá Praha, Právo lidu, Národní obzor, Lidové noviny, Světozor, Národní listy aj. Jeho literární dílo vyniká zejména autenticitou, humorem a dokumentární hodnotou. Po roce 1945 publikoval již jen sporadicky v regionálním tisku.