25
Zář

Plánování 17. ročníku

Tento článek publikoval: Milan Kabrna a je v kategorii: Historie Memoriálu

V roce 2010 proběhl 17. ročník Memoriálu Matěje Kuděje. Uskutečnil se dne: 16. října 2010. Zde naleznete článek o tom, jak jsme připravovali trasu.

Letošní výběr hospod pro MMK byl ve znamení několikerých obav a organizační výbor to neměl lehké. Nejprve jsme jich měli málo a pak zase moc. Kterou vyřadit? Kterou přidat? A proč by měla být přidána právě tahle a ne ta druhá?

Standardní zastávky a pomyslnou kostru tvoří restaurace: U ČERNÉHO VOLA, U HROCHA, BISTRO BRUNCVÍK a U TRUBKY PRAŽSKÝCH ALCHYMISTŮ. Ještě před taxisem (Karlův most) bylo nutné nějakou přidat. Řízením osudu jsme se ocitli před SAINT NICHOLAS na Tržišti. Velmi příjemné prostředí, vstřícnost obsluhujícího personálu a nabídka několika druhů točených piv (obzvláště borůvkové bylo vynikající), to byly validní důvody pro zařazení do memoriálu!

Na straně za taxisem jsme pak hledali něco, co tu ještě nebylo. Od účastníků minulých ročníků jsme měli určité tipy na restaurace, které by mohli být do letošního ročníku přizvány, ovšem naše nároky a požadavky mají určitou hodnotu, ze které nelze slevit. Taková restaurace totiž musí mít atmosféru, určité kouzlo, hospodu dělají lidé a ti tam musí být. Proto jsme několik tipů po prozkoumání terénu zavrhli.

Jednou z tradičních zastávek je také CAFE MONTMARTRE. Zlatým věkem této legendární restaurace a kavárny byl konec mocnářství a první republika. Z pamětihodností, které tu byly postupně k vidění, připomenu snad jen holešovický šlapák, plavák či šoupák v podání Egona Erwina Kische, anebo vyhlášenou tanečnici Emču Revoluci. Mimochodem právě zde předvedl Egona Erwin Kisch první tango v Praze! A proč patří MONTMARTRE právem do memoriálu? Protože právě zde měl své volební projevy kandidát Strany mírného pokroku v mezích zákona pan Jaroslav Hašek. Je jasné, že někdejší Montmartre a jeho vřavu nelze napodobit. Současní majitelé to respektují. V Montmartru je dnes spíš klid. Zlaté časy tu decentně připomínají jen dobové fotografie štamgastů na zdech.

Letošní Memoriál Matěje Kuděje patří se svými 9 zastávkami a délkou cca 3,8 km k těm rychlejším. Časy nejrychlejších hlídek tedy očekáváme kolem 1 hodiny. A pokud nemáte co dělat a zajímá Vás, jak se bavíme ve švejkovských uniformách, přijďte se v sobotu 16. října podívat na Pohořelec, nebo do některé ze zastávek!

Milan Kabrna